Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istorija osiguranja". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA

NOVI SAD

Seminarski rad:

ISTORIJA OSIGURANJA

Novi Sad, 2011.

Sadržaj:

2. Uvod………………………………………………………………………...……2

3. Razvitak osiguranja u svetu……………………………………..……………….3

3.1. Začeci zamisli osiguranja……………………………………………………..…..3

3.2.Pomorski zajam……………………………………………………………..……..4

3.3. Nastanak savremenog osiguranja………………………………………….……...5

4. Razvitak osiguranja u Srbiji………………………………………………………6

4.1. Razvoj do Drugog svetskog rata……………………………………...…………..6

4.2. Razvoj od Drugog svetskog rata do 1990……………………………………...…7

4.3. Zakon o osiguranju iz 2004………………………………………………………7

4.4. Savremena kretanja…………………………………………………………...…..8

5. Zaključak……………………………………………………………………...…..9

6. Literatura………………………………………………………………….…….10

2.Uvod:

Slično drugim delovima Evrope I sveta, I za srednjovekovnu Srbiju postoje zapisi koji svedoče o postojanju ustanova koje su imale dodirnih tačaka sa zamisli osiguranja. Tako su tokom trinaestog veka I kasnije, stanovništvo zavisno prema vladaru I deo vlastelinštva bili dužni da priselicom nadoknade štetu koju bi u njihovom kraju ili posedu naneli lopovi, odnosno razbojnici trgovcima I putnicima.

Poslovi osiguranja se u Srbiji u savremenom smislu pojavili pred kraj dvadesetog veka. Obavljali su se isključivo preko prestavništava inostranih osiguravajućih društava iz Engleske, Austro- Ugarske, Italije, Francuske I drugih zemalja. Posmatrano sa današnjeg stanovišta, izuzetno je zanimljiva činjenica da im je glavna delatnost bila osiguranje života. Požarni rizik gotovo da se nije ni pokrivao, pošto je u ondašnjoj Srbiji važio zakon po kome su opštine bile važne da nadoknade štetu od požara ukoliko krivac ne bude otkriven.

Beogradska zadruga koja se inace bavila bankarskim poslovima osnovala je 1897. posebno odeljenje za osiguranje života. Takođe je zanomljivo uočiti da je još pre više od veka u Srbiji postojala veza između banaka I osiguranja što je snažna težnja na savremenom tržištu.

Tek 1906. utemeljeno je prvo srbijansko društvo za osiguranje “Srbija” sa sedištem u Beogradu. Godine 1913. osnovana su društva “Jugoslavija” I “Šumadija”, od kojih je ovo drugo bilo I naš prvi reosigurač.

Sve do 1918. godine na području Novog Sada I današnje Vojvodine delovale su jedino poslovnice društava za osiguranje čija su sedišta bila u Beču I Budimpešti.

Prvo deoničarsko društvo iz oblasti osiguranja u bivšoj CFR Jugoslaviji bilo je deoničarsko društvo za osiguranje I reosiguranje DDOR “Novi Sad” koje je osnovano 25. juna 1990 godine.

U nastavku rada pokušaćemo da vam objasnimo koliko se razvilo tržište osiguranja u Srbiji I kojim tempom se razvija I koliko kasni za osiguravajućim sistemima razvijenih zemalja Evrope I sveta.

...

 

--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!